Proktologija (hemorojaus šalinimas)

Kas tai yra – hemorojus?

Hemorojus –  simptominis išangės kaverninių kūnelių (veninių rezginių) padidėjimas ir nuslinkimas žemyn. Kaverniniai kūneliai – tai kraujagyslinės struktūros išnagės kanalo viršutinėje dalyje jungiančios smulkiausias arterijas su venomis. Hemorojumi dažniau serga aukštesnio socialinio sluoksnio, vakarietiško gyvenimo būdo ir mitybos žmonės, vyrai kiek dažniau nei moterys. Literatūroje aprašoma, kad maždaug pusė vyresnių nei 50 metų žmonių yra turėję su hemorojumi susijusių problemų.

Hemorojus atsiradimo priežastys?

Hemorojus atsiradimo priežastys siejamos su vidurių užkietėjimu ar viduriavimu,  neteisingais tuštinimosi įpročiais (ilgesniu stanginimusi), didesniu kraujo pritekėjimu į kaverninius kūnelius dėl ilgalaikio sėdimo ar stovimo darbo, nėštumo.

Hemorojaus simptomai

Hemorojus klasifikuojamas į vidinį ir išorinį. Pagrindinis hemorojaus simptomas – kraujavimas tuštinimosi metu ar tuštinimosi pabaigoje, skaisčiai raudonu krauju. Priklausomai nuo ligos pobūdžio gali pasireikšti ir skausmas, šlapiavimas, mazgų iškritimas ar uždegimas, niežulys ir kiti nemalonūs jutimai išangės srityje.

Hemorojaus gydymas

Priklausomai nuo ligos pobūdžio ir laipsnio hemorojaus gydymui gali būti skiriamas konservatyvus medikamentinis gydymas (pritaikoma dieta, flebotonikai, žvakutės), atliekamos minimaliai invazinės procedūros (mazgų perrišimas specialiais žiedais) ar skiriamas chirurginis gydymas – atliekama hemorojinių mazgų pašalinimo operacija.

Pasireiškus minėtiems simptomams rekomenduotina proktologo konsultacija, kurios metu gydytojas gali nustatyti hemorojų iš užduotų klausimų apie Jūsų sveikatos būklę, o taip pat ir fizinės apžiūros metu. Fizinio ištyrimo metu atliekamas tyrimas pirštu ir specialiu endoskopu apžiūrimas išangės kanalas. Kraujavimas tuštinimosi metu gali būti ir kitų ligų priežastis, pavyzdžiui storosios žarnos vėžio, todėl esant reikalui gali būti rekomenduotas papildomas ištyrimas.

2 val. prieš proktologo konsultaciją rekomenduojama atlikti valomąją klizmą ar išsivalyti tiesiąją žarną specialia vaistinėse parduodama klizmute (microlax).

Atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie hemorojaus šalinimo operaciją galite rasti DUK skiltyje.

Konsultuoja ir operuoja koloproktologas medicinos mokslų daktaras Saulius Švagždys