Knarkimo gydymas

KNARKIMAS, KVĖPAVIMO SUSTOJIMAS MIEGANT; OBSTRUKCINĖS MIEGO APNĖJOS SINDROMAS (OMAS)

Knarkimas šiuo metu yra plačiai nagrinėjamas kaip žmogaus ir jo aplinkinių gyvenimo kokybę bloginantis faktorius. Dažniausiai dėl knarkimo, ar kvėpavimo sustojimo miegant kreipiasi ne tik pats asmuo, bet ir jo/jos aplinkos (lovos partnerio, sutuoktinio ar k.t.) skatinamas. Literatūra plačiai aprašo pavojų sveikatai ir gyvybei, kuris slypi po knarkimu. Jei knarkiantis žmogus blogai miega, dieną būna mieguistas, sunkiau koncentruoja dėmesį, turi viršsvorį, tuomet galima įtarti obstrukcinės miego apnėjos sindromą (OMAS), kuris yra pavojingas sveikatai. Toks ligonis turėtų būti ištirtas, patvirtinta diagnozė ir, esant reikalaui, paskirtas tolimesnis gydymas (chirurginis ar naudojant kitas priemones). Knarkimą ir OMAS diagnozuoja ir gydo kartu su kitais specialistais LOR gydytojas. Diagnozavus OMAS ligoniams su viršsvoriu – pirmas žingsnis link sveikimo yra svorio normalizavimas. Taip pacientas padeda ne tik sau, bet ir atveria daugiau galimybiu gydymo būdams.

Uvulopalatofaringoplastika

Uvulopalatofaringoplastikos metu pašalinamos gomurinės tonzilės
Taip pat pašalinama dalis minkštojo gomurio liežuvėlio
Šalinant perteklinę gleivinę nuo likusios liežuvėlio dalies ir minkštojo gomurio priekinio paviršiaus suformuojamas „liežuvėlio ir minkštojo gomurio lopas“
Suformuotas lopas pakeliamas ir tvirtinamas prie minkštojo gomurio tirpiais siūlais. Tokiu būdu suformuojamas aukštesnis minkštasis gomurys, jis fiksuojamas. Todėl padaugėja vietos už minkštojo gomurio bei nelieka kliūties orui pratekėti. Siekiant fiksuoti šonines ryklės sienas, operacija pabaigiama susiuvant priekinius ir užpakalinius minkštojo gomurio lankus tarpusavyje.

Po uvulopalatoplastikos operacijos apie vieną savaitę laiko turėtumėte vengti fizinio krūvio bei laikytis specialios dietos, kad kuo mažiau dirgintumėte pooperacines žaizdas. Nors po uvulopalatofaringoplastikos operacijos apie savaitę laiko vargina vidutinio intensyvumo ryklės skausmas, jį efektyviai malšina skausmą mažinantys vaistai. Operacijos rezultatai juntami pilnai sugijus operacinėms žaizdoms ir atslūgus minkštojo gomurio patinimui.

Radiodažnuminė termoabliacija

Radiodažnuminės termoabliacijos metu, adatiniu elektrodu, atliekamos punkcijos
Punkcijos gali buti atliekamos minkštajame gomuryje
Taip pat punkcijos gali būti atliekamos ir liežuvio šaknyje

Minėtos sritys yra veikiamos radiodažnumine termoenergija. To pasekoje formuojasi fibrozinis randas, kuris sustandina bei sumažina šių anatominių sričių tūrį. Padaugėjus vietos už minkštojo gomurio ar už liežuvio šaknies nelieka kliūties pratekėti orui, todėl pranyksta knarkimas ir kvėpavimo pauzės miegant.

Po radiodažnuminės termoabliacijos operacijos keletą dienų jūs galite jausti nedidelio intensyvumo gerklės skausmą, kuris visiškai pranyksta vartojant skausmą mažinančius vaistus. Operacijos rezultatas juntamas praėjus 6 – 8 savaitėms nuo operacijos, pilnai susiformavus fibroziniam randui punkcijų elektrodu vietose.

Konsultuoja ir operuoja gydytojas otorinolaringologas, med. dr. Tomas Balsevičius