Didelės bėdos dėl didelės krūtinės. Interviu su plastikos chirurgu (moteris.lt)
Graži krūtinė nereiškia didelė krūtinė. Tai gali patvirtinti didelių biustų savininkės, kurios išvardintų daugybę priežasčių, kodėl mielai atsisakytų iškilių moteriškų apvalumų: daugelis drabužių įskaitant ir marškinėlius atrodo pernelyg vulgariai, sportuoti nepatogu, o į liemenėlės paiešką tenka leistis kaip į žygį. Ką jau kalbėti apie su metais prarandamą krūtinės formą.
Kiekviena moteris savo išvaizdą vertina labai subjektyviai. Kaip moteriai pačiai įsivertinti, kada krūtinė yra normali, o kada – per didelė?
Tik tos moterys, kurios turi ypač didelę krūtinę (E,F ir net H) gali išvardinti daugybę priežasčių, kodėl norėtų ją susimažinti. Kai krūtys yra labai didelės ir sunkios, be įvairiausių estetinių ir psichologinių priežasčių, patiriamos ir fizinės problemos: moterys dažnai kenčia dėl stuburo problemų, liemenėlių petnešos įsirėžia pečių srityje, suformuodamos vagas, taip pat gali atsirasti odos iššutimų po krūtimis. Vienas iš matmenų, kuris „išduoda“ apie nusileidusią krūtinę yra matmuo nuo vagos virš krūtinkaulio iki spenelių. Paprastai jis būna apie 20 cm, tuo tarpu į kliniką dažnai kreipiasi moterys, kurių šis atstumas viršija 30-40 cm. Jei didelis biustas nesukelia jokio diskomforto, mažinti krūtinės tikrai nereikia.
Visuomenėje dažnai vyrauja stereotipai, kad didelė krūtinė yra gražu, tačiau apie varginančias tokios krūtinės savininkės problemas kalbėti tarsi tabu. Kaip krūtų mažinimo operacijas priima ir vertina moterys?
Vienai pacientei, kuriai buvo maždaug 55-eri metai, atlikau krūtų mažinimo operaciją. Ji tiek per konsultaciją, tiek ir po operacijos vis teisinosi, kad norėjo operacijos ne dėl grožio, o dėl jos sveikatos. Estetinė chirurgija ir yra skirta padėti atgauti buvusias formas, kad moteris jaustųsi geriau, o ne kurti dirbtinį grožį. Kai jautiesi gerai, tai esi savimi labiau patenkina. Viskas yra susiję, persipynę ir teisintis čia nėra reikalo. Lietuvoje vis dar gajus suvokimas „ką pagalvos kiti“, todėl ne kiekvienai lengva pasiryžti operacijai psichologiškai.
Kokia įsimintiniausia Jūsų atlikta operacija?
Jaunai moteriai sumažinome krūtis, pašalindami daugiau nei po 2 kg audinių iš kiekvienos krūties. Įsivaizduokite, tiek sveria įprastas miltų pakelis. Ankščiau šios moters krūtys kabėdavo žemiau kelnių diržo. Operacija truko apie 5 valandas. Dabar tokią operaciją atliekame jau gerokai greičiau.
Pats žodis „operacija“ kelia psichologinę baimę. Ar krūtinės mažinimo procedūra labai sudėtinga?
Vienos Didžiosios Britanijos klinikos atlikto tyrimo metu paaiškėjo, jog 75 proc. moterų pasiryžtų krūtinės didinimo ar mažinimo operacijai, jei nebūtų skausmo ir rizikos. Krūtų mažinimo arba pakėlimo operacijos yra gana didelės apimties chirurginis gydymas ir netgi sudėtingesnis už krūtinės didinimo operacijas. Tačiau tokių chirurginių krūtų mažinimo operacijų klinikoje atliekame daugiausiai. Po operacijos pacientės išleidžiamos namo jau kitą dieną, nors skausmas dar gali jaustis kelias paras. Žinoma, moterys turi laikytis rekomendacijų, nuolat lankytis pas operaciją atlikusį gydytoją.
Tai visgi, kada reikalingas krūtų sumažinimas, o kada – pakėlimas?
Krūtų dydis, bendra kūno bei krūtų proporcija apsprendžia chirurginio gydymo būdo pasirinkimą. Mažinant krūtinę kartu atliekamas ir krūtų pakėlimas – performuojami krūtų audiniai. Jei bendras krūtinės tūris nėra didelis, o krūtys tiesiog nusileidusios, atliekamas krūtų pakėlimas arba krūtų pakėlimas bei padidinimas, priklausomai nuo moters pageidavimų. Pooperaciniai randai priklauso nuo krūtinės dydžio bei chirurginio būdo pasirinkimo – dažniausiai lieka randai aplink pigmentuotą spenelio odą, vertikalus randas žemyn iki raukšlės po krūtimi bei pačioje raukšlėje po krūtimi.
Kokia tikimybė, kad po kelerių metų krūtys grįš į pradinę padėtį?
Šių operacijų rezultatai yra gana ilgalaikiai, tačiau taip pat priklauso ir nuo moters kūno svorio pokyčių. Krūtų formos ar pooperacinių randų korekcijai kartais prireikia pakartotinos mažos apimties operacijos. Kadangi operacijos metu šalinamas odos bei liaukinio krūties audinio perteklius, rekomenduojama tokias operacijas atlikti po šeimos planavimo.
Koks moters krūtinės dydis laikomas pačiu geidžiamiausiu?
Dažniausiai moterys pageidauja C dydžio, tiek didinant, tiek ją mažinant. Tačiau visada svarbus faktorius ir moters kūno proporcijos. Neproporcingai didelė krūtinė taip pat nėra gražu, sukelia labai daug fizinių ir psichologinių problemų. Nors sakoma, kad didesnę krūtinę turinčios moterys yra seksualesnės, tačiau čia taip pat egzistuoja ribos – kai ji per didelė, sunku tai paslėpti, rasti asketiškesnio stiliaus drabužius.
Klinikos vadovo Martyno Norkaus komentaras:
„Krūtinės mažinimo ar pakėlimo operacijos Lietuvoje yra vienos dažniausių. Paprastai moterys ryžtasi operacijai, kai didelė krūtinė pradeda trukdyti atlikti daugybę kasdienių ir įprastų veiklų: sportuoti, degintis ir maudytis viešose vietose, rasti tinkamų drabužių, ką jau kalbėti apie fizinius nepatogumus – šutimą, nugaros skausmą. Vien Estetinės chirurgijos centro klinikoje tokių operacijų atlikta apie 200. Operacija gana sudėtinga – atliekama bendroje nejautroje ir trunka apie 3 val. Visgi iš klinikos moterys paleidžiamos jau sekančią dieną, privalo laikytis visų rekomendacijų ir susilaikyti nuo sporto. Akivaizdūs rezultatai pastebimi jau po 3 mėnesių.“