Straipsnis apie prakaitavimą (delfi.lt)

Prakaitavimas trukdantis megzti pažintis ir karjerai

Sportuojant, karštą dieną ar prieš egzaminus padidėjęs prakaitavimas – normalu. Bet jeigu bijote paduoti ranką dėl nuolat šlapių delnų, prie svetimų žmonių nusiauti batus, prausiatės kelis kartus per dieną, bet vis tiek vasarą tenka vaikščioti su švarku dėl prakaito dėmių – pats laikas ieškoti sprendimų.

„Gausus prakaitavimas – tai visų pirma didžiulis stresas pačiam žmogui, kuris dėl nemalonaus kvapo ar estetinių problemų pradeda šalintis aplinkinių. Dar daugiau, tai gali sužlugdyti karjerą chirurgui ar smuikininkei, bankininkui ar visažistei“, – komentuoja Estetinės chirurgijos centro vadovas Martynas Norkus.

Suknelė rankinėje

Nors gausaus prakaitavimo sindromas (hiperhidrozė) nustatomas gana retai, pasak specialisto, kas trečias Lietuvos gyventojas susiduria su prakaitavimo sukeliamais nemalonumais. Daugiau nei pusė mūsų , norėtų prakaituoti mažiau ir verčiau rinktųsi pleiskanas nei prakaito dėmes. 

„Daugeliui mūsų pacienčių prakaitavimas padidėja po gimdymo, nes sutrinka hormoninė sistema. Tai gali būti ir menopauzės ar cukraligės bei padidėjusios skydliaukės požymis. Bet dažniausia priežastis – per didelis ekrininių liaukų aktyvumas, kuris skatina gausesnį prakaitavimą nei įprasta“, – sako M. Norkus.

Iš savo praktikos, specialistas prisimena ne vieną istoriją. Vadybininke dirbusi pacientė nešdavosi į darbą suknelę, kad vidurį dienos galėtų persirengti, verslininkas atėjo ieškoti pagalbos prieš svarbias derybas, o abiturientė – ruošdamasi išleistuvių šventei.

„Sulaukiame ir sportininkų, kurie patiria didžiulius fizinius krūvius ir, savaime, daug prakaituoja. Turbūt ne kartą esate matę, kaip mūsų krepšininkams iš rankų slysta kamuolys. Tam tikrais momentais tai gali lemti viso sezono rezultatą“, –  pasakoja M. Norkus.  

Kai dezodorantas nepadeda

Dažniausiai specialistai su prakaitavimu pataria kovoti atsisakant produktų, skatinančių prakaitavimą. Tai kava, arbata, kakava ar alkoholiniai gėrimai ir pataria gerti daugiau vandens, dažniau praustis, vilkėti laisvus drabužius iš natūralaus pluošto bei avėti patogią, odinę avalynę. Bet ką daryti, jeigu tai nepadeda?

„Pirmiausia, siūlomi įvairūs antiperspirantai, kurių sudėtyje yra aliuminio chlorido. Jie veikia blokuodami prakaito liaukų kanalėlius. Iš dalies veiksminga, bet gali smarkiai sudirginti odą. Antra, vaistai. Bet vėlgi, nemažas šalutinis poveikis atgraso ne vieną. Trečia, jonofozė – tačiau tai kelių kursų reikalaujanti procedūra, kuri tinka sustabdant rankų ar pėdų prakaitavimą, tačiau netinka pažastų prakaitavimui gydyti“, – vardina M. Norkus.

Pasak specialisto, efektyviausias šiuo metu pasaulyje žinomas prakaitavimo problemos sprendimas – botulino rūgšties injekcija arba, jeigu nepadeda kiti gydymo būdai, chirurginė operacija.

„Tai saugus, veiksmingas ir neskausmingas gydymo būdas tiems, kurie nori greito ir užtikrinto sprendimo arba ilgai kovoja  su šia problema. Botulinas tinka visų probleminių sričių prakaitavimui gydymui: delnams, padams, pažastims, sprandui, pakaušiui, smilkiniams, kaktai ar kitoms vietoms“, – sako M. Norkus.

Pasak Estetinės chirurgijos centro vadovo, ši procedūra populiariausia moterų tarpe, nes jos dažniau naudoja aptemptus drabužius ir prakaitavimas labiau matomas. Vyrų tarpe populiarios injekcijos į delnus, pėdas. Vienintelis trūkumas – procedūrą reikia kartoti kas 6-9 mėnesius.

Kada reikalinga operacija

Botulino injekcijų veiksmingumas pagrįstas moksliniais tyrimais. Vienas naujesnių atliktas Jungtinėse Amerikos valstijose. Mokslininkai nustatė, jog botulino injekcijų veiksmingumas pasireiškė 82 procentams tyrime dalyvavusių žmonių. Eksperimento dalyvių teigimu, jie  pajuto prakaitavimą sumažėjus iki 75 procentų.

„Šiuo atveju, nedidelis preparatų kiekis injekuojamas į odą ir sustabdo prakaito gamybą ekrininėse liaukose. Paprastai pacientai pastebi sumažėjusį prakaitavimą jau pirmąją savaitę. Tačiau yra žmonių, kuriems galime padėti tik chirurginiu būdu“, – sako M. Norkus.

Chirurginis hiperhidrozės gydymas dažniausiai taikomas padidėjusiam prakaitavimui pažasties srityje gydyti. Šios procedūros metu pašalinama dalis prakaito liaukų. Pasak M. Norkaus, ši procedūra labai panaši į riebalų nusiurbimo procesą.

„Ši procedūra atliekama taikant vietinę nejautrą ir trunka nuo 30 minučių iki valandos. Paprastai kiekvienoje pažastyje daromi tik du maži pjūviai, taigi lieka maži ir sunkiai pastebimi randeliai. Iš klinikos į namus pacientus išleidžiame po 1-2 valandų. Rezultatas šiuo atveju ilgalaikis, o prakaitavimas gali sumažėti iki 80 procentų  ir daugiau“, – detalizuoja plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Martynas Norkus.

Kurį kovos su prakaitavimų būdą bepasirinktumėte, svarbiausia, pasak gydytojo, kad tai netrukdytų jūsų kasdieniam gyvenimui. Žinokite, kad nuo prakaitavimo kenčia tiek didžiųjų valstybių vadovai, tiek Holivudo žvaigždės. Be to, efektyviausiems prakaitavimo gydymo būdams nereikia premjero algos.